Nitrojen

Nitrojen zararlı mıdır?

Sıvı Nitrojen Nedir? Sıvı nitrojen yani diğer adıyla Azot periyodik cetvelde N simgesini alan bir elementtir.

Renksiz, kokusuz ve atıl bir gaz olma özelliği taşır. Azot dünya atmosferi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ortalama olarak havanın %78 kadarını Azot oluşturur. Ayrıca tüm canlıların dokularında Azot bulunmaktadır.

Sıvı Nitrojen Nasıl Elde Edilir?
En çok endüstriyel anlamda değer kazanan sıvı nitrojen sıvılaştırılmış havadan distilasyon yöntemi ile üretilir. Dondurucu bir sıvı olduğu için temas halinde donmaya neden olur. Ortam sıcaklığının iyi ayarlandığı taktirde basınca gerek duymayan sıvı nitrojen, sıfırın altında değerlere sahip ve sıvı halde kalabilen bir özelliğe sahiptir. -196 derece olarak ölçülen sıvı nitrojen derecesi onu çok iyi bir dondurularak saklama aracı yapmaktadır.

Sıvı Nitrojen Nerelerde Kullanılır?
Genellikle uzun yolculuklarda besinlerin dondurulması amacıyla sıvı nitrojen tercih edilir. Böylelikle ani şekilde donmuş olan besinler uzun yol boyunca bozulmadan taşınabilir. Tıp alanında ani donma ile vücut organlarının korunması ve ihtiyacı olan hastalara ulaştırılması için sıvı nitrojen tercih edilmektedir. Ve ayrıca dünya mutfaklarında ünlü şeflerin vazgeçilmezidir.

Sıvı Nitrojen Tehlikeli midir?
Sıvı nitrojen ile temas eden şeyler çok kısa bir süre içerisinde sıfırın altında derecelere ulaşmaktadır. -196 derecedeki sıvı nitrojen ancak özel olarak üretilmiş tanklarda saklanabilir. Bu tanklarda saklanan sıvı nitrojen yanmaz, patlamaz ve oksijenle teması sırasında buharlaşır. Direk olarak deri ile temasına dikkat edilmezse soğuk ısırmasına sebep olabilir. Bilinçli kullanımında sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmezFranchise ile ilgili veya Nitrojen ürünümüz ile ilgili tüm sorularınız için bizi arayabilirsiniz.


İletişim Numaramız
0551 190 0 290